Haberler

07 Mart 2024

TİKA’nın Azerbaycan’da Sağlık Hizmetlerinin Geliştirilmesine Yönelik Projeleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) destekleriyle Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Bilimsel Araştırma Travmatoloji ve Ortopedi Enstitüsü ev sahipliğinde Bakü’de “Azerbaycan – Türkiye Ortopedi Günleri” düzenlendi.

TİKA, Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Bilimsel Araştırma Travmatoloji ve Ortopedi Enstitüsü, Azerbaycan Ortopedi Derneği ve Artroskopi Araştırma Derneği iş birliğinde hayata geçirilen “Azerbaycan – Türkiye Ortopedi Günleri” kapsamında, Azerbaycanlı ve Türkiye’den davet edilen alanında uzman yaklaşık 150 doktorun katılımıyla “İleri Artroskopi ve Artroplasti Uygulamaları Kapsamında Omuz ve Diz Cerrahisi Konferansı” düzenlendi.

Sağlık alanında tecrübe paylaşımı

Konferansta, diz ve omuz bölgelerinin artroplastisi ve artroskopisi konularında bilimsel sunumları yapıldı, karşılıklı tecrübe paylaşımları gerçekleştirildi. Konferansın açılışında konuşan Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. İlgar Gasımov ülkelerimizin sağlık alanındaki birikimlerinin karşılıklı olarak paylaşılmasının gelişim için önemli olduğunu, bu çalışmalarda her zaman TİKA’nın desteğinin kıymetli olduğuna vurgu yaptı.

29 yılda yaklaşık 1300 proje ve faaliyet

TİKA Bakü Koordinatör Yardımcısı Fuat Erdoğmuş ise açılış konuşmasında, 2024’te TİKA Bakü Program Koordinasyon Ofisinin kuruluşunun 30. yıl dönümü olduğunu, geçen 29 yılda yaklaşık 1300 proje ve faaliyetin hayata geçirildiğini belirtti. Bu çalışmalar arasında Azerbaycan’da sağlık hizmetlerinin gelişimine destek projelerinin önemli bir yer tuttuğunu kaydeden Erdoğmuş, Azerbaycan’da sağlık altyapısının ve insan kaynaklarının geliştirilmesine yönelik yapılan çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

Ameliyatlar canlı yayında takip edildi

Azerbaycan – Türkiye Ortopedi Günleri kapsamında Türkiye’den davet edilen doktorlar ve Azerbaycanlı doktorların katılımıyla Bilimsel Araştırma Travmatoloji ve Ortopedi Enstitüsü’nde artroskopik rotator manşet onarımı ve artroskopik labrum onarımı ameliyatları gerçekleştirildi. Bu ameliyatlar diğer doktorlar tarafından canlı yayında takip edildi. Azerbaycan Tıp Üniversitesinde öğrencilere ve asistan doktorlara yönelik osteomiyelit tedavisi, omuz kırıkları tedavisi, femur proksimal uç kırıkları, septik artrit tedavisi konularında eğitimler verildi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Arnavutluk'taki İhtiyaç Sahibi Ailelere Tarımsal Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arnavutluk'un Fier iline bağlı Lushnje’de ihtiyaç sahibi 26 aileye çeşitli tohum ve gübre desteğinde bulunuldu. Arnavutluk’un Fier iline bağlı Lushnje’de yaşayan ihtiyaç sahibi 26 aileye mısır, fasulye...