Haberler

31 Mayıs 2024

TİKA’dan Bosna Hersek’teki Sağlık Evine Ultrason Cihazı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek’in Kalesija şehrindeki Kalesija Sağlık Evine ultrason cihazı temin etti.

Sağlık evinde abdominal, obstetrik, jinekolojik, kas-iskelet, tiroit, ürolojik, pediatrik, neonatal, transkranial ve yüzeysel doku uygulamaları yapılabilecek böylece daha kaliteli ve güvenilir sağlık hizmetleri sunulabilecek.

Projenin teslim törenine, Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Tuzla Kantonu Sağlık Bakanı Duşanka Beçiroviç, Kalesija Belediye Başkanı Sead Dzafic, Tuzla Kantonu Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Fadıl Alic, TİKA Saraybosna Koordinatörü Erdinç Işık, Kalesija Sağlık Evi Müdürü ve personelleri katıldı.

Büyükelçi Girgin, törende yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş depreminde Kalesija Belediyesinin sağladığı konteynır desteğinden dolayı teşekkür etti. Ayrıca, TİKA’nın gerçekleştirdiği bu projenin teşhis ve sağlık personellerinin eğitimi için kullanılacağını ve tüm Tuzla Kantonundaki hastalara hizmet edeceğini belirtti.

Tuzla Kantonu Sağlık Bakanı Beçiroviç, TİKA’nın Tuzla Kantonunda gerçekleştirdiği sağlık projelerinin bölge halkı için çok yararlı olduğunu ve sağlık hizmetleri kalitesine önemli katkılar sağladığını ifade etti.

Beçiroviç, Kalesija’nın Sırp Cumhuriyeti Entitesi sınırında bulunan bir belediye olduğuna dikkat çekerek, bu projenin hem Tuzla Kantonu bölgesindeki hastaların hem de Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti Entitesi’ne geri dönen kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayacağını belirtti.

Kalesija Sağlık Evi hakkında

1992 yılında kurulan Kalesija Sağlık Evi, 30 doktor, 70 hemşire ve 50 yatak kapasitesiyle yaklaşık 50.000 kişilik bir nüfusa sağlık hizmetleri sağlayan bir sağlık kuruluşu olarak genel dâhiliye, pediatri, kadın hastalıkları ve doğum, nöroloji, KBB, oftalmoloji, dermatoloji, pedodonti, ortodonti ve ağız cerrahisi gibi farklı alanlarda sağlık hizmetleri sunuyor.

Sonraki Haber

TİKA Bosna Hersek’te Dikiş Atölyesi Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’in Bugojno kentinde faaliyet gösteren Bugojno Đerđef Kadınlar Derneği bünyesinde dikiş atölyesi kuruldu. Kadınların ekonomik güçlendirilmesi projesi kapsamında TİKA tarafından temin edilen dikiş makineleri ile Bugojno...