Haberler

24 Mayıs 2024

TİKA’dan Çad’a Sığınan Sudanlı Mülteci Ailelere Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajanası Başkanlığı (TİKA), Çad’a sığınan Sudanlı 1.000 aileye gıda paketi desteğinde bulundu.

TİKA, “Mültecilerin ve Geri Dönenlerin Kabulü ve Yeniden Entegrasyonu Ulusal Komisyonu (CNARR)” ile iş birliğinde Sudanlı mültecilere 30 tonluk temel gıda yardımında bulundu.

Ouaddaï Vilayeti Amleyouna bölgesinde yer alan Gaga Mülteci Kampı’nda yerleşik 1.000 aileye dağıtılan gıda koliliklerinin içerisinde un, pirinç, şeker, yağ, tuz, makarna gibi temel gıda ürünleri yer alıyor

TİKA tarafından gerçekleştirilen gıda yardımıyla Sudanlı mültecilerin temel gıda ihtiyaçları giderildiği gibi Çad’ın kamu kurumlarının göç, mülteci ve yerinden edilmiş insanlarla ilgili çabaları desteklenmiş oldu.

Çad’ın farklı bölgelerinde kamu otoriteleri tarafından çok sayıda kampa yerleştirilen Sudanlı mülteciler çok zorlu koşullarda yaşamlarına devam ediyor. 2023 yılında Sudan’da ortaya çıkan iç savaştan kaçarak Çad’a sığınan Sudanlı mültecilerin sayısı bir yılın ardından yarım milyonu geçmiş bulunuyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Nijerli Çiftçilere Tarım Ekipmanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Nijer'in en yoğun tarımsal üretim bölgelerinden biri olan Dosso'nun Birni N’gaouré Belediyesine bağlı köy kooperatiflerinde faaliyet gösteren çiftçilere tarımsal ekipman desteğinde bulundu. Son zamanlarda yaşanan kuraklık ve küresel...