Haberler

24 Mayıs 2024

TİKA’dan Nijerli Çiftçilere Tarım Ekipmanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Nijer’in en yoğun tarımsal üretim bölgelerinden biri olan Dosso’nun Birni N’gaouré Belediyesine bağlı köy kooperatiflerinde faaliyet gösteren çiftçilere tarımsal ekipman desteğinde bulundu.

Son zamanlarda yaşanan kuraklık ve küresel ısınma gibi doğal etkenlerin Nijer’deki tarımsal üretimi azaltması, ülkede tarımsal altyapının güçlendirilmesine yönelik politikaların önemini artırdı. Nijer hükümeti, tarımsal üretim süreçlerini endüstriyel hale getirme ve yenilikçi teknolojilere destek verme konularını birincil gündem maddeleri arasına aldı.

Öte yandan tarım teknolojilerine erişim ve makineleşme imkânlarının oldukça kısıtlı olduğu ülkede, ekim, biçim ve toprak işleme faaliyetlerin hala büyük oranda insan ve hayvan gücüyle yapılıyor.

TİKA, Nijer Çiftçisinin Yanında

TİKA, iklimsel olumsuzluklardan en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Nijer’de tarımsal faaliyetleri destekliyor.

Tarımsal üretimin en yoğun olduğu bölgelerdin biri olan Dosso’nun Birni N’gaouré Belediyesine bağlı Anniya, Yobbi, Etti, Gomni ve Sourou köy kooperatiflerinde faaliyet gösteren çiftçilere, TİKA tarafından el traktörleri ve el mibzerlerinden oluşan tarımsal ekipmanlar temin edildi.

Toplamda 10 adet el traktörü ve 20 adet el mibzeri ve pulluk gibi ekipmanlar, çiftçilere dağıtılarak tarım süreçlerinde kullanılmaları sağlandı.

Ayrıca, kooperatif yetkililerine makinaların kullanımı konusunda pratik eğitimler düzenlenerek verimliliğin artırılması hedeflendi. Bu projenin yaklaşık 200 aileye fayda sağlaması bekleniyor.

Sonraki Haber

Türk Dünyasının Aşık Sanatçıları, Bakü’de Düzenlenen Sempozyumda Bir Araya Geldi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği “Ozan-Aşık Kültürü: Tarihi Kökler, Yeni Yaklaşımlar ve Perspektifler Sempozyumu”nun açılışı Hazar Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Sempozyumun açılışında konuşmacılar, bağlama ve kopuz gibi geleneksel enstrümanların Türk kültüründeki yerine...