Haberler

06 Şubat 2024

TİKA’dan Güney Afrika’da Mesleki Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Cape Town’un en yoksul bölgelerinden biri olan Gugulethu’da özel gereksinimli öğrencilerin öğrenim gördüğü Siviwe Meslek Okulunda “Mobilya Kaplama Atölyesi” kuruldu.

1960 yılından beri faaliyet gösteren okul hâlihazırda 29 eğitmen ve 556 öğrenci eğitim faaliyetlerine devam etmekte. Okul bünyesinde ahşap işleri, briket üretimi, terzilik, kaynakçılık, saç kesimi, aşçılık ve ofis yönetimi/satış personeli yetiştirilmesine yönelik çeşitli atölyeler bulunmakta.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile özel gereksinimli öğrencilere yönelik örgün eğitimin yanı sıra mesleki eğitim de veren okul bünyesinde mevcut ahşap işleme ve terzilik faaliyetlerinin artırılması katma değerin yükseltilmesi için ihtiyaç duyulan mobilya kaplama atölyesi kuruldu.

Projenin açılış töreni Sosyal Kalkınma Bakanı Lindiwe Zulu, T.C. Güney Afrika Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Eğitim Bakanlığı yetkilileri, Müslüman Cemaat Önderleri ile medya temsilcileri ve okul personeli ile öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Okul müdürü Yolanda Lupondo açılış töreninde yaptığı konuşmasında, Siviwe’nin Guguletho gibi bir yerde sevgi temelli bir yapı olduğunu ve TİKA’nın 2022 yılında ilk temaslarından beri artık kendilerinin bir parçası olduğunu ifade etti.

Eğitim Bakanlığı Batı Cape Bölgesi Özel İhtiyaca Yönelik Öğrenci ve Eğitimciler Genel Müdürü Enver Hassen ise törende yaptığı konuşmasında; ilkelerinin herkes için kaliteli eğitim olduğunun altını çizmiş ve yolculuğuna sıfırdan başlayan Siviwe’nin bugün bir mükemmeliyet merkezi haline geldiğini belirtti.

Eğitim Bakanlığı yetkililerinden Manuel Rhoda da; yarıştığı 75 özel ihtiyaca yönelik eğitim veren okul arasında en dezavantajlılardan birisi olmasına rağmen Siviwe Meslek Okulu’nuniki yıl üst üste ödül aldığını ifade ederek desteklerinden ötürü TİKA’ya teşekkürlerini ifade etti.

TİKA Pretorya Program Koordinatörü Abdulkadir Abukan ise; müdür Lupondo’nun ifade ettiği gibi okulla sağlam bir bağ kurduklarını, Siviwe’nin iki yıl üst üste ödül alması ile ortaya konan adanmışlığını takdir ettiğini ve okulla bağlarını devam ettirme niyetlerini beyan etti.

Büyükelçi Ayşegül Kandaş ise; TİKA’nın bölgedeki başarılı çalışmalarını hatırlatarak Siviwe’ye tekrar gelmekten duyduğu memnuniyeti ve okulun başarılarından ötürü işbirliğinin devamını arzuladığını ifade etmiştir.

Bakan Lindiwe Zulu da TİKA’ya teşekkürlerini ifade ederek, Apartheid sonrasında özgür Güney Afrika’nın özellikle gençleri güçlendirmek ve eşitliği sağlamak için çaba sarf ettiğini ifade ederek bu hususa sunduğu katkıdan ötürü okul yönetimine takdirlerini belirtti.

Sonraki Haber

Bosna Hersek’te 6 Şubat Depremleri Anma Töreni ve Tatbikatı Düzenlendi

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da, 6 Şubat 2023'te meydana gelen ve “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için, afetin birinci yılında anma töreni düzenlendi. TİKA tarafından Saraybosna Novi Grad Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilen törene...