Haberler

22 Mayıs 2024

TİKA’dan Gürcistan’da Arama Kurtarma Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Gürcistan İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar İdaresi Başkanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen Acil Durum ve Afet Müdahale Eğitimleri Programı (ADAMEP) kapsamında Başkent Tiflis’te “ADAMEP-Gürcistan Doğada Arama Kurtarma Temel Eğitimi” programı düzenlendi.

Program süresince, katılımcılara teorik ve pratik eğitimler verilerek afet ve acil durum müdahale süreçlerinde etkin bir şekilde görev yapmaları sağlandı. Eğitim boyunca, doğada arama kurtarma teknikleri, olay yeri yönetimi, ip ve düğüm teknikleri, güvenli tahliye yöntemleri gibi konular ele alındı.

Ayrıca gerçekleştirilen tatbikatlarla katılımcıların öğrendiklerini uygulama fırsatı bulmaları sağlandı.

Programın açılışına, Türkiye Cumhuriyeti Tiflis Büyükelçisi Ali Kaan Orbay ve Gürcistan İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar İdaresi Başkan Yardımcısı Zurab Pavliashvili katıldı.

Açılışta konuşan Büyükelçi Orbay, Türkiye ve Gürcistan arasındaki bu tür iş birliği projelerinin önemine dikkat çekti. TİKA, AFAD ve Gürcistan İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar İdaresi Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen programın, ülkeler arasındaki ilişkilerin güçlenmesine ve afet durumlarında daha etkili müdahaleler gerçekleştirilmesine olanak sağlayacağını belirtti.

Programın sonunda düzenlenen törende, TİKA, AFAD ve Gürcistan Acil Durumlar İdaresi Başkanlığı yetkilileri tarafından eğitimde başarı gösteren katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

Eğitim programına katılan Gürcistanlı uzmanlar, verilen eğitimlerden duydukları memnuniyeti ifade ederek TİKA ve AFAD’a teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteğiyle Üsküp’te "İnsan Hakları Hukuku" Konulu Uluslararası Program Düzenlendi

Türkiye Adalet Akademisi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hâkimler ve Savcılar Akademisi iş birliğinde, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen “İnsan Hakları Hukukunda Güncel Meseleler Uluslararası Eğitim Programı ve Sunum...