Haberler

29 Nisan 2024

TİKA’dan Kırgızistanlı Turizmcilere Otel Yöneticiliği Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Milli Eğitim Bakanlığı ve Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) iş birliğinde İstanbul’da düzenlenen Otel Yöneticiliği Eğitimi sona erdi.

Kırgızistan Tur Operatörleri Birliği (KATO) tarafından iletilen talepler doğrultusunda, TİKA’nın Turizm Eğitim Programı (TUREP) çerçevesinde eğitim alan 22 KATO üyesi otel işletmesi yöneticisi, 15-23 Nisan 2024 tarihleri arasında Türkiye’deki otelcilik sektörünün bilgi ve deneyimini gözlemleme fırsatı buldu.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen eğitimcilerin bilgi birikimi, TUROYD’un işbaşı eğitim katkısıyla birleştirilerek uygulama eğitimleri Dedeman Bostancı otelinde Kırgızistanlı katılımcılara sunuldu.

Kentin turistik potansiyeli ve otelcilik sektöründeki deneyimi nedeniyle eğitim İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye’de faaliyet gösteren nitelikli otel işletmelerinin uzmanları, katılımcılara teorik ve pratik bilgileri aktardı.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi uzmanlarınca maliyet ve stok yönetimi, konaklama muhasebesi ve bütçe yönetimi, satış ve pazarlama yönetimi, misafir ilişkileri, turizmde dijitalleşme, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, turizm planlaması ve sürdürülebilir turizm konularında eğitimler verildi.

Eğitim sonunda Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ersümer Eren, TİKA’dan TUREP Program Sorumlusu Recep Çetinkaya ve TUROYD yöneticilerinin katılımıyla sertifika töreni düzenlendi.

Sertifikalarını teslim alan Kırgızistanlı katılımcılar, sağlanan katkılardan dolayı teşekkürlerini ifade ettiler.

Sonraki Haber

TİKA’dan Moğolistan’da Mesleki Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’ın kırsal bölgelerinde yaşayan gençlerin meslek sahibi olmaları amacıyla Uvs Vilayeti’nde bulunan Ulaangom Politeknik Koleji bünyesindeki marangozluk bölümüne donanım desteği sağladı. 1971 yılından bu yana Moğolistan Uvs Vilayeti’nde...