Haberler

29 Nisan 2024

TİKA’dan Moğolistan’da Mesleki Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’ın kırsal bölgelerinde yaşayan gençlerin meslek sahibi olmaları amacıyla Uvs Vilayeti’nde bulunan Ulaangom Politeknik Koleji bünyesindeki marangozluk bölümüne donanım desteği sağladı.

1971 yılından bu yana Moğolistan Uvs Vilayeti’nde eğitim hizmeti veren Ulaangom Politeknik Koleji’nin 1170 öğrencisi bulunuyor. Başkent Ulanbator’dan yaklaşık 1.500 km uzakta yer alan okulda inşaat, üretim ve tarım alanlarında mesleki eğitim veriliyor. TİKA, kırsal bölgelerde yaşayan gençlerin meslek sahibi olabilmeleri amacıyla uygulamalı eğitim için ekipman eksikliği olan Marangozluk Bölümüne freze makinesi, planya makinesi, mini otomatik planya makinesi, ahşap torna makinesi, yatay sütunlu matkap, ahşap kesme makinesi, kenar bantlama makinesi, ahşap oyma makinesi, çok fonksiyonlu ağaç işleme makinesi, matkap makinesi, dekupaj bileme makinesi, planya bileme makinesi, zımpara makinesi ve polisaj makinesi gibi teknik ekipmanlar temin etti.

Uvs Vilayeti Ulaangom Politeknik Koleji Marangozluk Bölümü Öğretmeni Baatar Baljinyam, “Proje kapsamında temin edilen ekipmanlar bize birçok avantaj sağlayacaktır. Okulumuz uygulamalı eğitim ekipmanları ile ülke genelinde ilk 5 politeknik kolejlerinin arasında ve batı bölgesinde ise birinci sırada yer alacaktır. Daha önce staj için öğrencilerimizi özel işletmelere gönderiyorduk. Artık göndermemize gerek kalmadı. Öğrencilerimiz okulda uygulamalı eğitim alabilecek ve okulumuzda üretim yapılabilecek. Üretimden sağladığımız gelir ile okulumuzun kalkınmasına da katkı sağlayabileceğiz. Ayrıca, okulumuzda mobilya üretim tesisi kurma imkanı da sağlandı.” dedi.

Marangozluk Bölümü 1. Sınıf öğrencisi Myagmarsüren Tsedendamba ise, “Eğitimimin ilk yılında uygulamalı eğitim alma imkanı bulduğum için mutluyum. Tüm ekipmanları denemek için heyecanlanıyorum. Böyle ortamda eğitim almak bana zevkli geliyor. Bu ekipmanlarla bir evin tüm mobilyalarının üretimi yapılabiliyor” dedi.   

Sonraki Haber

TİKA’dan Tacikistan’da Faaliyet Gösteren Türkçe Eğitim Öğretim Merkezi’ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Başkent Duşanbe’de bulunan Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi’nin (TÖMER) altyapısına katkı sağlamak amacıyla merkezin tüm sınıfları akıllı tahtalar ile donatıldı. Merkezde gerçekleştirilen törene, T.C. Duşanbe Büyükelçisi Umut...