Haberler

24 Mayıs 2024

TİKA’dan Uganda’da İşitme ve Konuşma Engelli Öğrencileri Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Uganda’da engelli bireylere yönelik eğitim faaliyetlerini sürdüren iki okula eğitim malzemeleri ve donanım ekipmanları temin edildi.

Uganda’nın batısında yer Ntungamo şehrinde yer alan işitme ve konuşma engelli öğrencilerin eğitim gördüğü iki okula donanım ve ekipman desteğinde bulunuldu.

Proje kapsamında 20 bilgisayar, 2 renkli yazıcı, 40 işaret dili sözlüğü, 40 dikiş makinesi ve 4 deri kesme makinesi okul idarelerine teslim edildi.

Açılış törenine Türkiye’nin Kampala Büyükelçisi Fatih Ak, Uganda Devlet Başkan Yardımcısı Ofisi Bakanı Diana Mutasingwa, Ntungamo Milletvekili Josyline Kamatemeti, Uganda’nın politik ve dini liderleri ile birçok vatandaş katıldı.

Büyükelçi Ak, Türkiye Cumhuriyeti olarak Uganda’da gerçekleştirilen 83. projenin devir teslim töreninde bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Bakan Mutasingwa ise Türkiye’nin Uganda’ya sağladığı desteği takdirle karşıladıklarını belirtti.

Toplamda 350 öğrencinin faydalanacağı bu projenin, öğrencilere işaret dilini öğrenme, bilgisayar becerilerini geliştirme ve dikiş makineleri aracılığıyla meslek edinme imkânı sağlaması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Çad'a Sığınan Sudanlı Mülteci Ailelere Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajanası Başkanlığı (TİKA), Çad'a sığınan Sudanlı 1.000 aileye gıda paketi desteğinde bulundu. TİKA, “Mültecilerin ve Geri Dönenlerin Kabulü ve Yeniden Entegrasyonu Ulusal Komisyonu (CNARR)" ile iş birliğinde Sudanlı mültecilere 30 tonluk...