Haberler

18 Mart 2024

TİKA’dan Kuzey Makedonya’da Çiftçilere Tarımsal Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’daki çiftçilere seracılık ve tarımsal ekipman desteği sağladı.

Kuzey Makedonya’da verimli topraklara ve iklime sahip Kalkandelen-Tearçe, Gostivar, Kırçova, Plasnitsa, Ohri, Ustruga, Negotin, Çaşka, Kumanova-Likova, Vasilevo-Gradaşor ve Konçe bölgelerindeki 100 çiftçi aileye seracılık ve tarımsal ekipmanlar temin edildi.

200 çiftçi aileye ise ortaklaşa kullanacağı 20 adet toprak işleme motokültivatörü, 20 adet zirai ilaçlama ve gübreleme püskürtme makinesi, 6 adet soğan ekme makinesi ve 6 adet soğan-patates hasat makinesinden oluşan tarım ekipmanları teslim edildi.

Kırsal bölgelerde hayatını tarımsal faaliyetlerle sürdüren çiftçi ailelerin desteklenmesi amacıyla 2007’de başlatılan sürdürülebilir tarımsal üretimin desteklenmesi projeleri kapsamında bugüne kadar yaklaşık 1000 çiftçi aileye sera işletmeleri kuruldu.

Çok sayıda çiftçi aileye iklim ve çevre koşullarına uygun, farklı çeşitlerdeki verimi yüksek çilek, ceviz, erik, nar ve badem fidanları temin edilerek eğitim programları uygulandı.

Sağlanan bu desteklerle çiftçi ailelerinin ekonomik gelirlerinin artırılmasını hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA, Ramazan Ayında Gazze’ye Yardımlarını Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ramazan ayı münasebetiyle Gazze Şeridi’nde yerinden edilen 2.500 aileye yönelik gıda paketi dağıtımına başlandı. Yıllardır İsrail ablukası altında bulunan Gazze’de geçtiğimiz Ekim ayında patlak veren savaşla birlikte...