Haberler

26 Haziran 2024

TİKA’dan Kuzey Makedonya’da “Uluslararası İzcilik Kampı”na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleri ve Türkiye ile Kuzey Makedonya İzcilik Federasyonu ve Kalkan İzcilik Kulübü iş birliğinde; Kuzey Makedonya, Türkiye, Arnavutluk, Kosova, Karadağ, Sırbistan (Sancak) ve Bosna Hersek’ten 300 izcinin katılımıyla “Uluslararası İzcilik Yaz Kampı”nın açılışı gerçekleştirildi.

TİKA’nın destekleri ile Türkiye İzcilik Federasyonu ve Kuzey Makedonya merkezli Kalkan İzcilik Kulübü tarafından 25-27 Haziran 2024 tarihleri arasında Ohri şehrinde bu yıl 14’üncüsü düzenlenen kamp, Balkan coğrafyasında farklı dillere ve kültürlere sahip gençler arasında dayanışma ve birlikteliği artırmakta.

Kampın açılış törenine TİKA Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak, Kalkan Derneği İzcilik Kulübü Başkanı Cengiz Destan, Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı ve Kuzey Makedonya İzcilik Federasyonu temsilcileri ile ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri ve Türkiye ve Balkan ülkelerinden gelen 300 izci katıldı.

Kalkan Derneği İzcilik Kulübü Başkanı Cengiz Destan konuşmasında tüm izcilerin bugün kardeşçe farklı izcilik etkinlikleri düzenlediklerini ifade ederek, “Farklı bölgelerden farklı milletlerden izciler kardeşçe, hatta birbirlerinin dillerini bilmeden bile ortak bir amaç için mücadele ettiler. Bu bile böyle bir organizasyonun düzenlenmemesinin ne kadar önemli olduğunun göstergesi oldu. 14 yıldır bu kampın yapılmasında en önemli desteği veren TİKA’ya teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı, “Gördüğünüz gibi insanların gönüllerinin sınırları topraklarının sınırlarıyla sınırlı değilmiş. Aynı gönlü konuşuyoruz. Allah birliğimizi, beraberliğimizi bozmasın. Buralara kadar geldiğiniz için çok teşekkür ediyoruz.” ifadesini kullandı.

TİKA Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak ise yaptığı konuşmada, kurum olarak Türkiye’nin dostluk elini bölgeye ulaştırmaya çalıştıklarını belirterek, “Bugün burada aynı dili konuşmasa da aynı hisleri taşıyan genç izci kardeşlerimiz ortak çadırları kullanıyor, ortak sofraları paylaşıyor. Dolayısı ile Kuzey Makedonya Uluslararası İzcilik Kampı farklı dillere ve kültürlere sahip gençlerin arasında dayanışma ve birlikteliği artırarak Balkan coğrafyasındaki birlik ve beraberliğin güçlendirilmesine yönelik önemli bir hizmet sunuyor.” ifadelerini kullandı.  

Tören, Kalkan İzcilik Kulübü tarafından katılım sağlayan misafirlere ve medya temsilcilerine plaket takdim edilmesi ile son buldu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Lübnan'da Mesleki Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan Bir Hassan Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli'nde yenileme çalışması yapılarak donanım malzemeleri temin edildi. Yaklaşık 400 öğrencisi bulunan Bir Hassan Turizm Meslek Lisesi,...