Haberler

15 Nisan 2024

TİKA’dan Moldova’nın Sağlık Altyapısının Güçlendirilmesine Destek

Moldova’nın nöroloji ve nöroşirurji alanında tek merkezi olan “Diomid Gherman Nöroloji ve Nöroşirurji Enstitüsü”nün ameliyathane bölümünü yenileme projesi için iş birliği protokolü düzenlene törenle imzalandı.

1950 yılından beri hizmet veren ve Moldova genelinde 10.000 kişiye sağlık hizmeti sunan enstitü, yılda 2.000 ameliyat gerçekleştiriyor.

TİKA tarafından gerçekleştirilecek yenileme projesi kapsamında ilk olarak ameliyathanenin kapsamlı bir tadilatı yapılarak gerekli ekipmanlar temin edilecek. Ameliyathanenin yanı sıra ayrıca dezenfeksiyon odası, dinlenme odaları ile soyunma odalarının da tadilat ve tefrişatı da gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında tadilat ve tefrişat çalışmalarının yanı sıra merkezde görev alan sağlık çalışanlarının Türkiye’deki meslektaşları ile tecrübe paylaşımı yapabilmelerine imkan sağlamak için yıl içerisinde çeşitli eğitim programlarının da hayata geçirilmesi planlanmakta.

İşbirliği protokolü, Diomid Gherman Nöroloji ve Nöroşirurji Enstitüsü Müdürü Vladimir Dolghi ile TİKA Kişinev Koordinatörü Tarık Mete tarafından imzalandı.

Moldova geneline bu alanda hizmet veren tek kurum olan merkezin sağlık altyapısının güçlendirilmesi noktasında hayata geçirilen projenin sene sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Zimbabve’de Tarım Sektöründe Mesleki ve Teknik Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Zimbabve’de tarım sektöründe mesleki ve teknik eğitime destek verilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan çeşitli tarım ekipmanları temin edildi. Nüfusunun büyük bir bölümünün geçimini tarım sektöründen sağladığı Zimbabve’de farklı...