Haberler

24 Mayıs 2024

Türk Dünyasının Aşık Sanatçıları, Bakü’de Düzenlenen Sempozyumda Bir Araya Geldi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği “Ozan-Aşık Kültürü: Tarihi Kökler, Yeni Yaklaşımlar ve Perspektifler Sempozyumu”nun açılışı Hazar Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılışında konuşmacılar, bağlama ve kopuz gibi geleneksel enstrümanların Türk kültüründeki yerine dikkat çekerek, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini ilettiler. Azerbaycan ve Türkiye başta olmak üzere, Türk Cumhuriyetleri’nden saz üstatları ve akademisyenler sempozyuma katılım gösterdi. Ortak dil, tarih ve kültürel bağları olan dost ve kardeş ülkelerden gelen katılımcılar, ozan-aşık sanatını yaşatmak ve yaygınlaştırmak amacıyla iki gün boyunca çeşitli etkinliklere imza attılar.

İlk Gün: Bilimsel Sunumlar ve Görüş Alışverişi

Sempozyumun ilk gününde akademisyenler tarafından gerçekleştirilecek bilimsel sunumlarda, ozan-aşık sanatının geçmişi, bugünü ve geleceği hakkında detaylı bilgiler paylaştılar. Katılımcılar, bu sanat dalının farklı yönlerini tartışarak, gelecek nesillere nasıl aktarılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulundular.

İkinci Gün: Uluslararası Konser Programı

Sempozyumun ikinci günü ise uluslararası bir konser programına sahne oldu. Türkiye, Gürcistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Pakistan’dan davet edilen manascı, bakşı, aşık ve ozanlar, katılımcılara unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu.

TİKA’dan Kültürel Etkinliklere Destek

TİKA Bakü Koordinatörü Hayrettin Özçelik, burada yaptığı açıklamada, kardeş ülkeler ve topluluklar arasında kültürel bağların güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen etkinliklerin TİKA tarafından her zaman desteklendiğini belirtti. Özçelik, bu etkinliklerle eş zamanlı olarak, Bakü’nün ev sahipliği yaptığı 3. Türk Dünyası Edebiyat ve Kitap Festivali ile Türk Dünyası Paneline de destek verdiklerini ifade etti.

Ozan-Aşık Sanatı Sempozyumu, Türk dünyasının zengin kültürel mirasının yaşatılması ve geleceğe taşınması adına önemli bir platform sunarak, katılımcıların ortak kültürel değerlerini paylaşmalarına ve yeni perspektifler geliştirmelerine olanak tanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Türk Dünyası Paneline Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Türk Dünyası İktisat Fakültesi (TÜDİFAK) tarafından “Türk Dünyasında Yeşil ve Döngüsel Ekonomi: Geçiş için Yol Haritası” konulu Türk Dünyası Paneli Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de...