Haberler

06 Mayıs 2024

TİKA’dan Pakistan’da Arama Kurtarma Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, İHH İnsani Yardım Vakfı Afet Yönetimi ve Sindh İzciler Birliği iş birliğinde Tharparkar bölgesindeki Karoonjhar dağlarında İleri Arama Kurtarma Eğitimi gerçekleştirildi. Bir hafta süren eğitim, Karaçi’de bulunan Sindh İzciler Birliği Merkezi’nde düzenlenen kapanış ve sertifika dağıtım programıyla sona erdi.

Kapanış programına, Eğitime katılan Sindh İzciler Birliği ve Alkhidmat Vakfı arama kurtarma gönüllülerinin yanı sıra Türkiye’nin Karaçi Başkonsolosu Cemal Sangu, Sindh Hükümeti Eski Baş Sekreteri ve Sindh İzcileri Eyalet Komiseri Syed Mumtaz Ali Shah, TİKA Karaçi Koordinatörü Halil İbrahim Başaran ve STK temsilcileri katıldı.

Türkiye’nin Karaçi Başkonsolosu Sangu, “TİKA, dünya çapında 63 ofisi ile Türkiye’nin farklı sektörlerdeki uzmanlığını paylaşıyor. Pakistan’daki bulunan iki ofis ile birlikte gerçekleştirilen bu eğitimler Pakistan’ı ne kadar kalbimize yakın tuttuğumuzun en büyük göstergesidir.” İfadelerini kullandı.

Programda söz alan TİKA Karaçi Koordinatörü Başaran da dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilen arama kurtarma eğitimlerini Sindh İzcileri ile birlikte başarıyla uyguluyor olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Başaran, eğitimin tamamlanmasında emeği geçen Sindh İzciler Derneğine teşekkür ederek eğitimlerin sürdürülebilir olması için TİKA’nın desteğinin devam edeceğini belirtti.

Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından İHH Afet Yönetimi Arama Kurtarma Uzmanı Ahmet Türkmenoğlu, hava sıcaklıkları çok yüksek olmasına rağmen, öğrencilerin olağanüstü bir performans sergilediğini ifade ederek hayat kurtarmaya yönelik bilgi ve tekniklerin edinilmesinde gösterdikleri gayretlerinden dolayı eğitime katılan arama kurtarma gönüllülerine yönelik memnuniyetini dile getirdi.

Kapanış töreni, eğitime katılan 25 arama kurtarma gönüllüsüne sertifikaların dağıtımıyla sona erdi.

Eğitim programları hakkında

TİKA, Acil Durum ve Afet Müdahale Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında diğer eğitimlerin yanı sıra Doğada Arama Kurtarma, Kentsel Arama Kurtarma  ve Suda Arama Kurtarma eğitimleri düzenliyor.

Bugüne kadar Bosna Hersek’te 10, Lübnan’da 3, Pakistan’da 2 arama kurtarma eğitimi düzenlenmiş ve ülkelerin arama kurtarma alanında nitelikli personel sayısının artırılmasına katkı sağlanmıştır. 2023 yılında ülkemizde yaşanan Kahramanmaraş depremlerinde bu ülkelerde TİKA’nın eğitimlerine katılan arama kurtarma personeli ülkemize ilk gelen yardım ekiplerinin içerisinde yer almış, enkazdan birçok kişinin canlı kurtarılmasına yardımcı olmuştur.

Sonraki Haber

TİKA Desteğinde Gürcistanlı Uzmanlara "Su Ürünleri Yetiştiriciliği Eğitimi" Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından desteklenen "Su Ürünleri Yetiştiriciliği Eğitim Programı" kapsamında Gürcistan'dan gelen 14 uzman, Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde (SUMAE) eğitim aldı. TİKA, Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım...