Haberler

01 Nisan 2024

TİKA’dan Pakistan’da Yetim ve Engelli Çocuklara İftar Sofrası

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Pakistan’ın en kalabalık şehri Karaçi’de 20’ye yakın Sivil Toplum Kuruluşunun katılımıyla 150 yetim ve engelli çocukla iftar programı düzenledi.

Sindh Eyalet Valisi Kamran Tessori, Sindh eyaleti Başbakanı Murad Ali Şah, T.C. Karaçi Başkonsolosu Cemal Sangu, TİKA Karaçi Koordinatörü Halil İbrahim Başaran ile kamu kurumu ve STK temsilcilerinin katıldığı programda yetim ve engelli çocuklara bayramlık hediye seti dağıtıldı.

Programda yaptığı konuşmasında Sindh Valisi Kamran Tessori, yetim ve özel çocuklarla ilgilenmenin önemine vurgu yaparak bu konuda faaliet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarını tebrik ederken Pakistan’ın özel çocuklarını iftar programında bir araya getiren Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

Sindh Eyaleti Başbakanı Şah ise Türkiye Başkonsolosluğu ve TİKA tarafından düzenlenen iftar programına katılmış olmaktan dolayı büyük bir onur duyduğunu ifade ederek programı düzenleyenlere teşekkürlerini iletti.

Konuşmasında “Bu kutsal ay bizi en yüksek ahlaki standartlara göre yaşamaya, doğru konuşmaya, adil davranmaya ve ihtiyacı olanlara şefkat, sevgi, hoşgörü ve yardım eli uzatmaya davet eder. Bugün burada bu amaçla bir arada bulunuyoruz.” ifadelerini kullanan T. C. Karaçi Başkonsolosu Sangu, Başkonsolosluk yerleşkesinde Karaçi’nin en güzel çocuklarıyla gerçekleştirilen iftar programına ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

TİKA Karaçi Koordinatörü Başaran, STK’ların toplumsal kalkınmada önemli bir yere sahip olduğunu, STK’lar olmadan kalkınmanın eksik kalacağını ifade ederek yetim ve özel çocuklar konusunda gösterdiği gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

İftar programı, bayramlık hediye setlerinin Sindh Başbakanı ve Sindh Eyalet Valisi tarafından dağıtılmasıyla sona erdi.

TİKA’dan Pakistan’a Bereket Köprüsü

TİKA, Ramazan ayı boyunca gerçekleştirdiği Ramazan faaliyetleri ile Türkiye ile Pakistan arasında bereket köprüsü kurarak İslamabad ve Sindh eyaletinde toplam 500 yetim ve özel çocuğa yönelik iftar programı düzenledi. İftara katılan 500 çocuğa bayramlık set hediye edilerek güzel çocukların yüzlerinde tebessüm oluşturdu.

İslamabad, Muzaffarabad, Rawalpindi, Kotli, Karaçi ve Dadu şehirlerinde toplam 2000 aileye gıda yardımında bulunarak Ramazan sofralarına misafir olurken Karaçi’de Pakistan Baitul Kurumu iş birliğinde yaklaşık 1000 ihtiyaç sahibine yönelik iftar sofrası kurdu.

Sonraki Haber

TİKA Bangladeş'te 2500 Ramazan Kolisi Dağıttı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’te gerçekleştirilen Ramazan programları kapsamında ülkenin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi ailelere temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan 2500 gıda kolisi dağıtıldı. Bangladeş’te bu yıl gerçekleştirilen Ramazan programları kapsamında,...