Haberler

16 Nisan 2024

TİKA’dan Tacikistan’da Sosyal Sorumluluk Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) organizasyonuyla, dünyaca ünlü Türk flüt virtüözü olan Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Flüt Sanatçısı Doç. Dr. Lelya Bayramoğulları, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de bulunan Çocuk Islahevinde kalan çocuklara dünya klasikleri ve Türk sanatçıların bestelerinden oluşan bir konser verdi.

TİKA tarafından gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Bayram Konseri” adıyla düzenlenen programda, Bayramoğulları, dünya klasiklerinden ve Türk sanatçıların bestelerinden oluşan flüt dinletisi sundu. Ayrıca, “Respublikayı Man–Ülkem” isimli Tacik eserini de icra eden sanatçı, salondakilerden büyük beğeni topladı.

Bayramoğulları, etkinliğe ilişkin yaptığı açıklamada, Tacikistan’a ilk defa geldiğini ve sosyal sorumluluk çerçevesinde dünyanın birçok yerinde konserler verdiğini söyledi. İlk kez bir ıslahevinde konser verdiğini ifade eden Bayramoğulları, “Ülkemizi tüm kıtalarda temsil ediyorum. Hangi ülkeye gittiysem oranın en sevilen melodilerini paylaşıyorum. Bu şekilde onlarla aynı dili konuştuğumuzu, aynı şeyi paylaştığımızı belirtmek istiyorum. Hayatımın en unutulmaz konserlerinden biri oldu. Çocukların bana hayran ve şaşkın bakışlarını hiç unutmayacağım” dedi.

Duşanbe Çocuk Islahevinde düzenlenen etkinliğe, TİKA Tacikistan Koordinatörü İbrahim Ethem Ünal ve yerel yetkililer katıldı.

Sonraki Haber

İlber Ortaylı Macaristan’daki Türk Öğrencilere Türk-Macar Kültür Bağlarını Anlattı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Macaristan’da söyleşi gerçekleştiren Türk tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı, Türk ve Macar halklarının ortak tarihini ve kültürel bağlarının önemini anlattı. Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türk-Macar Kültür...