Haberler

27 Mart 2024

TİKA’dan Zambiya’da Özel Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Zambiya’nın başkenti Lusaka’da görme-işitme ve fiziksel engelli öğrencilere yönelik faaliyetler yürüten Zambiya Özel Eğitim Enstitüsüne (ZAMISE), işitme testi cihazları temin edildi.

Görme-işitme ve fiziksel engelli öğrencilere eğitim hizmeti sunan ZAMISE, ülkenin başkenti Lusaka’da 1971 yılında faaliyete başladı. Öğretmenlere yönelik eğitimlerin verildiği ZAMISE, devlet öğretmen okulu statüsünde bulunuyor.

Enstitünün hizmet kalitesini olumsuz yönde etkileyen en büyük zorluk, özel eğitim alan öğrenciler için gerekli ekipman ve yardımcı cihazların eksikliğiydi. Bu bağlamda, işitme engelli öğrencilere yönelik eğitimin etkinliği ve kalitesini artırmak amacıyla klinik odyometre, klinik timpanometre, DPOAE, dijital otoskopları içeren işitme testi cihazları TİKA tarafından temin edilerek enstitüye teslim edildi.

Cihazların teslim edildiği törene, Türkiye’nin Lusaka Büyükelçisi İstem Cırcıroğlu, Zambiya Eğitim Bakanlığı yetkilileri, ZAMISE müdürü Nambula Changala ve öğrenciler katıldı.

Nüfusunun en az %5,5’inde işitme kaybı olan Zambiya’da, bu cihazların enstitüye temin edilmesi, enstitü yönetimi, öğretmenler ve öğrenciler tarafından takdirle karşılandı. Teslim töreninde TİKA’ya teşekkürlerin sunulduğu bir şarkı da öğrenciler tarafından seslendirildi.

Sonraki Haber

TİKA Ramazan’ın Bereketini Kuraklığın Vurduğu Zambiya’da İhtiyaç Sahipleriyle Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Lusaka Büyükelçiliği ve Zambiya Afet Yönetimi ve Azaltma Birimi (DMMU) iş birliğinde, Zambiya genelinde kuraklıktan etkilenen bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine yönelik temel gıda malzemelerinden oluşan 450 Ramazan gıda...