Haberler

27 Mayıs 2024

TİKA’nın Desteğiyle Bosna Hersek’te Türk Mutfağı Tanıtıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Zenica Karma Lisesi ve Saraybosna Mesleki Eğitim Lisesi bünyesinde “Türk Mutfağı Eğitimi” düzenlendi.

TİKA’nın desteğiyle 2023’te Zenica Karma Lisesinde modern ekipmanlarla donatılan profesyonel bir aşçılık sınıfı kurulmuş, bu yıl ise Saraybosna Mesleki Eğitim Lisesinde özel gereksinimli öğrencilere uygulamalı aşçılık sınıfı kurulmuştu.

Türk Mutfağı Haftası 2022 yılından bu yana, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle her yıl 21-27 Mayıs tarihleri arasında, ülkemizde ve tüm dünyada eşzamanlı olarak kutlanıyor.

TİKA tarafından 22 – 24 Mayıs 2024 tarihleri arasında Saraybosna ve Zenica şehirlerinde T.C. Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde düzenlenen eğitime toplam 75 öğrenci ve 5 yerel eğitmen katıldı.

İzmir’in Alsancak Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Bosna-Hersek’e gelen dört eğitmen Uşak, Afyon, Ege Bölgesi, Hatay ve Gaziantep mutfağına özgü yemekleri tanıtarak kursiyerlere eğitim verdi.

Program aracılığıyla iki ülke arasında meslek liseleri arasında iş birliğinin önümüzdeki dönemde Türk Mutfağı Eğitimi vesilesiyle artarak devam etmesine olanak sağlanmış oldu.

Saraybosna ve Zenica’daki meslek liseleri idarecileri tarafından yapılan açıklamalarda Türk Mutfağı eğitiminin öğretmen ve öğrenciler tarafından çok beğenildiği, önümüzdeki öğretim yılından itibaren Türk yemeklerinin de müfredat programına eklenmesinin planlandığı ifade edildi.

TİKA tarafından Bosna-Hersek’te düzenlenen Türk Mutfağı Eğitimi kapanış töreni Saraybosna’da düzenlendi. T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin’in de teşrif ettiği Türk Mutfağı Eğitimi kapanış töreninde kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.

Saraybosna Büyükelçisi Girgin, okulda çok güzel bir faaliyet gerçekleştirildiğini, toplumun her kesimine hitap eden bir proje olduğunu söyledi. Türkiye’den gelen eğitmenler tarafından Türk yemeklerinin öğretildiğini dile getiren Girgin, “Hafta kapsamında farklı faaliyetler yaptık ama bu çok özel önemi olan bir proje oldu, katkıda bulunan herkesi tebrik ediyorum.” dedi.

Saraybosna Mesleki Eğitim Lisesi Müdüresi Larisa Hasanoviç, yaptığı açıklamada özel gereksinimli öğrencilerin faydalandığı uygulamalı aşçılık sınıfı kurulumu projesini gerçekleştiren TİKA’ya teşekkürlerini ileterek Türk Mutfağı Haftası kapsamında böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan çok mutlu olduklarını ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA Afganistan’da Sel Felaketinin Yaralarını Sarıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın Gor vilayetinde meydana gelen sel felaketinden etkilenen 500 aileye insani yardım gönderildi. Afganistan'da son dönemde yaşanan sel felaketlerinden olumsuz etkilenen Gor vilayetinde 50'den fazla can kaybı...