Haberler

10 Mayıs 2024

TİKA’nın Desteklediği Uluslararası Turizm, Ekonomi ve Kültür Kongresi 2024 Üsküp’te Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Uluslararası Balkan Üniversitesi ve Kilis 7 Aralık Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen Uluslararası Turizm, Ekonomi ve Kültür Kongresi 2024 (ITEC), Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gerçekleştirildi.

Yeni fikirlerin üretilmesi, geliştirilmesi ve sonucunda ilgili alanlarda gelişime öncülük etmesi amacıyla düzenlenen ve turizm, ekonomi, kültür sektörleriyle ilgilenen akademisyenlerin, araştırmacıların, sektör temsilcilerinin ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen kongre kapsamında; 23 farklı ülkeden 353 akademisyenin 182 bildirisini içeren 32 farklı oturum düzenlendi.

Düzenlenen farklı oturumlarda, sektörlerin birbirleriyle olan ilişkileri üzerinde durularak olası iş birliği alanları belirlendi. Ayrıca Kuzey Makedonya başta olmak üzere Türkiye’nin ortak kültür ve tarihe sahip olduğu Balkan coğrafyası ile olan turizm ve ekonomik ilişkilerine katkı sağlayacak yeni yaklaşımlar ve fikirler de kongre kapsamında değerlendirildi.

Açılış programında konuşan TİKA Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak “Kuzey Makedonya’nın sahip olduğu zengin kültürel çeşitlilik hiç şüphe yok ki ülkenin turizm ekonomisinin gelişmesi için önemli bir potansiyel taşımaktadır. Türkiye’nin kalkınma yardımlarından sorumlu kuruluşu olarak, TİKA bu potansiyelin harekete geçmesini desteklemek adına kültürel iş birliği ve restorasyon alanlarındaki proje ve faaliyetleri desteklemektedir.” ifadelerini kullandı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. AlimYıldız ise “Kongrenin turizm akademisine katkı sunmasını ve yeni proje ve iş birliklerine vesile olmasını umuyorum. Kongrenin gerçekleştirilmesine katkılar sunan kurumlara teşekkürlerimi iletmek istiyorum.” dedi.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun da “Ülkelerin turizm alanında yarışıp katma değerler üretmeye, ekonomilerini güçlendirmeye çalışırken geçmişine sahip çıkarak geleceğini kazanma modeli olarak kültür mirası meselesinin üzerine biraz daha fazla eğilmelerinin her geçen gün daha fazla önem arz ettiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Kongre bitiminde, oturumlara katılım sağlayanlara sertifikaları teslim edildi.

Sonraki Haber

Lüzinyan Evi Müzesi TİKA’nın Katkılarıyla Yenilendi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkenti Lefkoşa’da yer alan, Lüzinyan dönemi Gotik mimarisi ve Osmanlı mimarisinin iç içe geçmiş olduğu, çok sayıda turistin ziyaret noktası olan Lüzinyan Evi Müzesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın...