Haberler

31 Mayıs 2024

TİKA’nın Desteklediği “3. Türk Dünyası Edebiyat ve Kitap Festivali” Bakü’de Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği, Uluslararası Türk Eser Sahipleri Birliği ve Azerbaycan Yazarlar Birliği tarafından organize edilen “3. Türk Dünyası Edebiyat ve Kitap Festivali” Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlendi.

Çok sayıda şair, yazar, edebiyatçı ve kitapseverin katıldığı kitap festivalinin açılış programında, Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Muhittin Macit, TİKA Bakü Koordinatörü Hayrettin Özçelik, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rızayev, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Başkanı İsa Habibbeyli, Azerbaycan Milli Meclisi milletvekilleri, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Uluslararası Türk Akademisi temsilcileri birer konuşma yaptılar.

Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi bahçesinde açık havada gerçekleştirilen etkinlikte Azerbaycan Milli Marşı okundu, şehitler için saygı duruşunda bulunuldu.

Festival kapsamında kitap tanıtımları, imza günleri, şiir ve şarkı dinletileri, folklor gösterileri, film gösterimleri gibi sanat ve edebiyat etkinlikleri düzenlendi.

Sekiz gün devam eden 3. Türk Dünyası Edebiyat ve Kitap Festivali’nde her gün Türk Devletleri Teşkilatı üyesi bir ülkenin edebiyat ve sanat alanındaki önemli şahsiyetlerine ilişkin sunumlar, konserler ve film gösterimi yapıldı.

Türk Dünyası halkları tarihi, kültürü, sanatı ve edebiyatının ünlü şahsiyetleri kitapseverlere tanıtıldı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Bosna Hersek’teki Sağlık Evine Ultrason Cihazı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek’in Kalesija şehrindeki Kalesija Sağlık Evine ultrason cihazı temin etti. Sağlık evinde abdominal, obstetrik, jinekolojik, kas-iskelet, tiroit, ürolojik, pediatrik, neonatal, transkranial ve yüzeysel doku uygulamaları yapılabilecek böylece...