Haberler

28 Mart 2024

TİKA’nın Ramazan Gıda Paketleri Hırvatistan’da İhtiyaç Sahibi Ailelere Ulaştırıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen “Ramazan Programları” kapsamında, Hırvatistan’da yaşayan ihtiyaç sahibi 1000 aileye, toplam 18 ton gıda paketi dağıtıldı.

Hırvatistan genelinde, hiçbir etnik veya dini mensubiyet ayrımı yapmaksızın, yalnızca ihtiyaç temelinde paylaşma ve yardımlaşma kültürümüzü yansıtan faaliyetler düzenleniyor.

2024 yılı Ramazan ayı faaliyetleri çerçevesinde, Hırvatistan’da 2020 yılında meydana gelen depremlerden sonra devlet tarafından özel statü verilen Sisak ve Petrinja şehirleri, yine devletin sosyo-ekonomik bakımdan en çok desteğe ihtiyaç duyan şehirler arasında belirlediği Gunja, Vojnic, Cetingrad, Siroka Rijeka ve Bogovolja ile nüfus yoğunluğu itibariyle Zagreb şehirleri gıda dağıtımı projesine dahil edildi.

Gıda paketi dağıtımının ilk aşaması, TİKA, Vojnic Belediyesi, Cetingrad Belediyesi, Siroka Rijeka Evde Bakım Merkezi, Bogovolja Camii Yardımlaşma Derneği, Zagreb Camii Zirat Yardımlaşma Derneği, Zagreb Aziz Padovalı Kilisesi Aşevi ve Zagreb Boşnak Ulusal Azınlık Konseyi iş birliğinde, 600 aileye 11 ton gıda yardımı yapılarak tamamlandı.

Gıda paketi dağıtımının ikinci aşaması ise TİKA, Gunja Belediyesi, Gunja Boşnak Azınlık Konseyi, Sisak Merhamet Derneği, Sisak Belediyesi ve Petrinja Kızılhaçı iş birliğinde, 400 aileye 7 ton gıda yardımı yapılarak tamamlandı.

Sonraki Haber

TİKA, Güney Sudan’da Tıp Eğitimine Destek Sağlıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Güney Sudan’da Yukarı Nil Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerine eğitim malzemesi desteğinde bulundu. Başkent Juba'da yer alan fakülte, iç karışıklıklar sebebiyle 2014 yılında Malakal şehrinden Juba'ya taşınmıştı. Fakültede zor...