Haberler

13 Şubat 2024

Türk Hekimler, Gambiya’da “Anne ve Bebek Sağlığı” Alanında Eğitim Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Ankara Üniversitesi (AÜ) iş birliğinde Gambiya’da ”Anne ve Bebek Sağlığını Koruma Projesi” başlığı altında eğitim programı düzenlendi.

Gambiya’nın Banjul şehrinde bulunan Edward Francis Small Teaching Hospital’da, 30 Gambiyalı sağlık personeline ”Anne ve Bebek Sağlığını Koruma Projesi” başlığı altında teorik ve pratik eğitimler verildi.

Eğitimler, yeni doğan bebek sağlığı ve jinekolojik müdahaleler alanında uzmanlaşmış AÜ’de görevli 6 hekim tarafından gerçekleştirildi. Türk hekimler, Gambiyalı sağlık çalışanlarına bebek ve anne sağlığı konularında kapsamlı bilgiler sunarak, interaktif eğitim oturumları ve pratik örneklerle destekledi.

Programın açılış törenine Türkiye’nin Banjul Büyükelçisi Tolga Bermek, Gambiya Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Fatoumata Dibba, TİKA Banjul Koordinatörü Şule Bayar, Edward Francis Small Teaching Hospital Müdürü Dr. Ahmad Aljafari ve Türk doktor heyeti katıldı.

Türk doktor ekibi şu isimlerden oluşuyordu: Prof. Dr. Tanıl Kendirli (Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı), Prof. Dr. Ömer Erdeve (Yenidoğan Uzmanı), Prof. Dr. Ergin Çiftçi (Çocuk Enfeksiyon Uzmanı), Prof. Dr. Salih Taşkın (Kadın Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı), Doç. Dr. Gülşah Aynaoğlu Yıldız (Kadın Doğum, Perinatoloji Uzmanı) ve Dr. Öğretim Üyesi Cemal Koçak (Halk Sağlığı Uzmanı).

Programın son gününde Gambiya Sağlık Bakanı Dr. Ahmadou Lamin Samateh ile bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Bakan Samateh, TİKA ve AÜ iş birliğiyle gerçekleştirilen eğitim programından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Eğitim programının sonunda yapılan sertifika töreninde söz alan Ebe-Hemşire Awa Gaye, beş günlük eğitimin çok verimli geçtiğini belirterek TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

Bu proje ile Gambiya’daki sağlık çalışanlarının anne ve bebek sağlığı alanındaki bilgi ve kapasitelerinin güçlendirilmesi ve ülkedeki bebek ve anne ölüm oranlarının azaltılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA ile Birleşik Krallık Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi Arasında İş Birliği Mutabakat Zaptı İmzaladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Birleşik Krallık Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi (FCDO) arasında çeşitli alanlarda iş birliği yapılmasını içeren mutabakat zaptı, Ankara’da düzenlenen törenle imzalandı. TİKA’nın Ankara’da bulunan hizmet binasında...