Haberler

06 Mayıs 2024

Uluslararası Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresi TİKA Desteğiyle Bolu’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle 25-28 Nisan 2024 tarihleri arasında Bolu’da “7.Uluslararası Koru Gebelik Doğum ve Lohusalık Kongresi” gerçekleştirildi.

Kongrenin ilk günü ebe ve hemşirelerin katıldığı ücretsiz kurslara ayrıldı. Doğuma hazırlık eğitici eğitimi, suda doğum, intrapartum ultrason, anti aging ve rejeneratif tedaviler, doğum sonrası anne estetiği, gebelik ve emzirme döneminde cilt bakımı ve masaj ve postpartum kanama kursu olmak üzere ülkemizin farklı şehirlerinden katılan 100’e yakın ebe ve hemşireye 7 ayrı kurs verildi.

Kongrenin temel amacı, gebelik, doğum, lohusalık konusunda yeni doğan sağlığını kapsayacak şekilde toplum bilinci geliştirip, tıp disiplinleri ve sosyal alanda mevcut yaklaşımları daha doğru değerlendirebilmek ve yaşanan sorunlara etkili çözümler üretebilmek adına daha katılımcı ve multidisipliner yorumları odak alan bilimsel çalışmalar paylaşmak ve ortak akıl üretmek.

Önemli bilgilerin, araştırma sonuçlarının, deneyimlerin paylaşıldığı oturumlarda, Türkiye’de ve Dünya’da doğum; anne ve bebek odağında yeniden modern doğum hekimliği açısından ele alınırken, sezaryen oranları ve topluma etkileri, fiziksel alan ve personel sorunları, hastanelerin sistematik ve simetrik uygulama mekanizmalarında yaşanan aksaklıklar, sağlık personelinin bilgi ve beceri düzeyleri, çalışma koşulları, anne-bebek dostu hastane kavramı gibi önemli konuların çok sektörlü ve düzeyli bir işbirliği çerçevesinde paylaşılması amaçlandı.

Her yıl zenginleşen bilimsel ve sosyal programı ile 7. Uluslararası Koru Gebelik Doğum ve Lohusalık Kongresi, multidisipliner yaklaşımı ile en güncel bilgiler eşliğinde ulusal ve uluslararası çalışmaları ile katılımcılara, alanlarında söz sahibi olan bilim insanları ile tanışma ve kendilerini geliştirme fırsatları sunuyor.

Sonraki Haber

“31. Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri” Soydaşlarımızın Katılımıyla Kuzey Makedonya’da Düzenlendi

Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Kuzey Makedonya'da düzenlenen 31. Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri, Balkanlar ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen soydaşlarımızın katılımıyla Çalıklı köyünde gerçekleştirildi. Kuzey Makedonya’daki Türk kültürünün geleneksel temsili olarak öne...