Haberler

06 Mayıs 2024

“3. Uluslararası Hadi Poyrazoğlu Kukla ve Karagöz Festivali” TİKA Desteğiyle Düzenlendi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun (TRT) destekleryle Hadi Poyrazoğlu Geleneksel Türk Tiyatrosunu Yaşatma Derneği tarafından Ankara, İstanbul ve Bakü’de düzenlenen “3. Uluslararası Hadi Poyrazoğlu Kukla ve Karagöz Festivali” sona erdi.

22 Nisan 2024 tarihinde Ankara Resim Heykel Müzesi Türk Ocağı Sahnesinde başlayan festival 27-28 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da, 29-30 Nisan ve 1-2 Mayıs tarihleri arasında ise Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de devam etti.

Festivalde, yerli ve yabancı tiyatro gruplarının kukla ve karagöz oyunları, atölye çalışmaları ve “Geçmişten Günümüze Kukla ve Karagöz Sergisi” yer aldı. Festivalde Türkiye’deki önemli sanatçıların yanı sıra, Alman Kukla Sanatçısı Thomas Herfort ve İtalyan Kukla Sanatçısı Nina Theatre da katılım sağladı.

Azerbaycan’da gerçekleşen programa, Türk kukla sanatçılarının gösterileri ile birlikte Azerbaycan Devlet Kukla Tiyatrosu “Mösyö Ürdün ve Derviş Mastali Şah” (M.F. Akhundzade) ve “Melikmammad” (Azerbaycan halk masalı) kukla gösterileriyle katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı aynı zamanda 3’üncü Uluslararası Hadi Poyrazoğlu Kukla ve Karagöz Festival Koordinatörü Sanem Arıkan, bu proje ile amaçlarının milli ve manevi değerleri çocuklara en doğru şekilde aktarmak olduğunu ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bangladeş’e Eğitim Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’in Cox’s Bazar şehrindeki Teknaf bölgesinde eğitim hizmeti sunan Moin Uddin Memorial Koleji’ne temin edilen okul servisinin teslim töreni gerçekleştirildi. TİKA tarafından ulaşım olanaklarının yetersiz olduğu Teknaf...